Czytniki kodów kreskowych

Szeroki wybór czytników kodów kreskowych o różnych parametrach i przeznaczeniu. Urządzenia takich producentów jak m.in: Zebra, Datalogic, Honeywell. Czytniki do różnych zastosowań: handlu, przemysłu, aptek, szpitali. Czytają wszystkie dostępne rodzaje kodów kreskowych takie jak: Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, GS1-128 (UCC/EAN-128), MSI, Plessey, U.P.C., Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code, TLC-39

Jak dobrać czytnik kodów kreskowych.

Szukając odpowiedniego skanera kodów kreskowych musimy zadać sobie kilka ważnych pytań:

1.    Jaki rodzaj kodów kreskowych będziemy chcieli nim sczytywać

2.    W jakich warunkach urządzenie będzie pracowało np. magazyn, produkcja czy też sklep

3.    W jaki sposób urządzenie ma komunikować się z programem, do którego będzie przekazywać odczytane kody

Rodzaje kodów kreskowych

Aktualnie w powszechnym użyciu jest wiele rodzajów kodów kreskowych od prostych : Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, GS1-128 (UCC/EAN-128), MSI, Plessey, U.P.C. Do tego rodzaju kodów wystarczy czytnik 1D. Tego rodzaju czytnik ma praktycznie każde urządzenie znajdujące się na rynku.

Do odczytania bardziej złożonych kodów kreskowych 2D jak np. Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code, TLC-39 potrzebujemy urządzenia wyposażonego w skaner 2D/imager.

Urządzenia wyposażone w area imager potrafią zeskanować również za jednym odczytem np. kilka etykiet, dane z etykiety GS1 (data ważności, lot number, mpn), oznakowanie DPM (Direct Part Marks) ,a nawet odczytać tekst OCR i zrobić zdjęcie potwierdzające np. stan towaru.

Przeznaczenie skanera kodów kreskowych

Wybierając model czytnika musimy mieć na uwadze w jakich warunkach będziemy go używać. Czy będzie to sklep, biuro, a może magazyn wysokiego składowania. Jest to bardzo ważne ponieważ skanery przeznaczone do pracy w biurze nie są dostosowane do warunków jakie są np. na hali produkcyjnej. Wytrzymałość skanera określa jego klasa ochrony może to być: IP42, IP43, IP52, IP54,  IP65, IP67. Pierwsza cyfra oznacza poziom ochrony, jaki zapewnia obudowa przed dostępem do części niebezpiecznych (np. przewodów elektrycznych, części ruchomych) oraz wnikaniem ciał stałych. Druga cyfra wskazuje poziom ochrony, jaką zapewnia obudowa przed szkodliwym wnikaniem wody. Oceny dotyczące wnikania wody nie kumulują się poza IPX6. Urządzenie, które jest zgodne z IPX7 (obejmuje zanurzenie w wodzie) niekoniecznie jest zgodne z IPX5 lub IPX6 (obejmuje narażenie na strumienie wody). Urządzenie, które spełnia oba testy, jest wskazywane przez wypisanie obu testów oddzielonych ukośnikiem, np. IPX5/IPX7.

Bardzo ważną cechą jaką należy wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia jest sposób w jaki komunikuje się z komputerem typu PC. Jak się można domyśleć mamy tutaj szeroki wachlarz możliwości. Jeżeli potrzebujemy tylko zeskanować kody kreskowe z dala od komputera wystarczy nam skaner miniaturowy z wbudowaną pamięcią, w której przechowywane są zeskanowane dane. Po podłączeniu do komputera przez złącze USB możemy pobrać kody. Taki czytnik możemy wykorzystać np. do inwentaryzacji ma małym sklepie czy magazynie. Gdy czytnik ma pracować np. przy kasie POS wtedy wystarczy urządzanie z połączniem USB lub Bluetooth. Do bardziej złożonych zastosowań jak na np. hali produkcyjnej potrzebny będzie czytnik z Wi-Fi.

Jeżeli potrzebujemy czytnika na potrzeby POS (Point of sale) możemy wybrać jeden z skanerów prezentacyjnych lub ladowych